Je možné získat úvěr
i bez pravidelného příjmu?
S jakými riziky?
Upozornění: Některé informace uvedené na těchto stránkách mohou být již neaktuální a nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Oddlužení fyzické osoby

10.9.2014

Pokud se člověk dostane do finančních problémů, bývá půjčka snadným a rychlým řešením. V případě, že si ovšem vezmeme větší půjčku, než jsme schopni splácet, případně se vyskytnou další nečekané komplikace, je velice snadné dostat se do ještě horší finanční situace.

Mnoho lidí i toto opět řeší půjčkou a nezřídka se stává, že se pak ocitnou na kraji osobního bankrotu. Řešením pro tyto situace může být tzv. oddlužení, přesněji oddlužení fyziké osoby.

Kdy je oddlužení potřeba

Otázkou je, jak poznat, že naše situace je už tak vážná, že musíme uvažovat o oddlužení. Návodem nám mohou být následující otázky:

  • Zvládám splácet všechny půjčky a závazky, které mám?
  • Řeším stávající půjčky tím, že uzavírám půjčky nové?
  • Hrozí mi kvůli nesplácení půjček soudní proces nebo exekuce?
  • Mám pocit, že se mi mé dluhy vymykají z kontroly?

Pokud jste alespoň na 3 z těchto otázek odpověděli ano, měli byste začít co nejdříve uvažovat o oddlužení.

Dohoda s věřiteli

Než podnikneme další kroky, měli bychom kontaktovat věřitele a snažit se s nimi dohodnout na způsobu splacení našich dluhů. Věřitelé by měli být ochotni o těchto věcech s Vámi jednat - je pro ně lepší dostat své peníze později než je nedostat vůbec nebo je od Vás vymáhat soudní cestou. Určitě v některých případech bude možné prodloužit splatnost půjčky, a tím snížit měsíční splátky.

U hypotéky je zpravidla možné dolmuvit se, že budeme platit pouze úroky z půjčené částky a splátky jistiny odložíme na později. Tím můžeme snížit měsíční splátky hypotéky třeba i o 50% a více.

Využijte zástavy majetku

Máme-li nějaký majetek, který můžeme prodat, můžeme jej využít k splacení části dluhu. Je lepší, když věc či nemovitost prodáme v klidu za běžnou tržní cenu, než když nám bude zabavena v rámci exekuce a prodána za zlomek svojí ceny. Vhodný prostředek pro oddlužení bývá konsolidace půjček - společnost, která konsolidaci zajišťuje, sama zajistí splacení Vašich závazků u Vašich věřitelů, vy pak splácíte pouze jednu konsolidovanou půjčku, a to zpravidla z nižším úrokem než byly půjčky předešlé a celkové měsíční splátky vyjdou výrazně levněji.

Pětiletý splátkový kalendář

Pokud ani tyto kroky Vaši situaci nevyřešily, nezbude Vám, než provést oddlužení soudní cestou. Soud pak rozhodne, zda oddlužení bude provedeno jednorázově nebo postupně podle splátkového kalendáře. Na oddlužení pak budete mít zpravidla pět let, po které budete podle splátkového kalendáře hradit stanovené závazky.
© 2023 Půjčky-pro-nezaměstnané-hned.cz, všechna práva vyhrazena.

Tyto internetové stránky mají pouze informační povahu.
Provozovatel webu není spokytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.
Informace, rady a tipy uvedené na těchto stránkách mohou být neaktuální a nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.