Je možné získat úvěr
i bez pravidelného příjmu?
S jakými riziky?
Upozornění: Některé informace uvedené na těchto stránkách mohou být již neaktuální a nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Co je to bonita

22.11.2013

Pojem bonita zůstává pro většinu lidí opředený pavučinkou tajemství, neboť nemají ponětí, co si pod tímto slůvkem vlastně představit. V normálním životě s tímto pojmem nepřijdete do styku, o jeho existenci se dozvíte až ve chvíli, kdy se rozhodnete zažádat v bance o úvěr.

Tam se setkáte s celou řadou prověřování, kde si banka mimo jiné zjistí, zda nejste vedeni v registru dlužníků a rovněž i onu bonitu, která představuje jedno z nejdůležitějších kritérií.

Bonita? Co to je?

Bonita neboli schopnost konkrétního žadatele dostát svým závazkům, by se dala jinými slovy vysvětlit jako ujištění, zda budete schopni splácet své dluhy. U banky se při žádosti o úvěr setkáte s nutností předložit několikaměsíční stálý příjem a na základě toho bude bankou posouzena vaše bonita. Jinak také se banka dle vašich příjmů rozhodne, zda jste či nejste problémový klient a zda vám může poskytnout požadované peníze.

Nejen příjmy ovlivňují bonitu!

Ovšem nenechte se zmást! Příjmy nejsou to jediné, čím je bonita ovlivňována. Kromě příjmů, jež jsou nejdůležitější, se rovněž posuzuje i věk žadatele, jeho pohlaví, vzdělání, rodinný stav, profese a dokonce i počet dětí. Přihlíženo je i k výdajové stránce a k historii z úvěrových registrů.

Jak poznat, zda jste či nejste bonitní?

Pro banku zkrátka jste nebo nejste bonitní. Zajímá vás, kdy se v očích bankovní instituce stáváte bonitními? Je to jednoduché: odečtěte si měsíční splátky vaší půjčky, částku životního minima a další potřebné výdaje od vašeho čistého měsíčního příjmu, a pokud vám i přesto zůstane nějaká finanční rezerva, pak jste bonitní. Pokud se setkáte s odmítnutím, nezoufejte. Bonitu můžete zvýšit! Jak? Přizvěte si úvěrového spolužadatele či ručitele, který bude za splacení úvěru stejně zodpovědný jako vy.
© 2023 Půjčky-pro-nezaměstnané-hned.cz, všechna práva vyhrazena.

Tyto internetové stránky mají pouze informační povahu.
Provozovatel webu není spokytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.
Informace, rady a tipy uvedené na těchto stránkách mohou být neaktuální a nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.